top of page

Koleksiyonerlğin 5N 1K'sı | N3 - Nasıl Almalıyım?


Bir süredir iş yoğunluğum nedeniyle yazılarıma devam edememiştim. Tekrar kaldığımız yerden devam edelim. Koleksiyonunuza katmak istediğiniz her eserin farklı bir hikâyesi olsa da, hemen hemen aynı yöntemlerle satın alınır. İster müzayedelerden, ister galerilerden ve isterseniz aracılardan satın alın; aldığınız eserle ilgili mutlaka uzman bir eksper ya da sanat profesyoneli ile dirsek temasında olmalısınız. Bunun size iki mühim faydası olacaktır;

Birincisi; aldığınız eser eski de olsa yeni de olsa mutlaka orijinalliğinden ve eserin (provenansından) bilinen/sağlıklı bir kaynaktan size ulaşıp ulaşmadığından emin olmalısınız.

İkincisi ise; eserin gerçek piyasa değerinden ve sizden istenen bedelin eserin gerçek değeri olup olmadığından emin olmalısınız.

Koleksiyona dahil edilen eserlerin güvenilir kaynaklardan ve doğru fiyatlardan alınmış olması hem koleksiyonun fayda-maliyet dengesini sağlayacak ve hem de ilerleyen dönemlerde eserlerin satışı ya da el değiştirmesi halinde bu operasyonu önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Zira herkes öncelikli olarak güvenilir bir kaynaktan alım yapmayı tercih eder. Her ne kadar ilk başlarda "bu harika bir eser, nasıl aldığımın ne önemi var" deseniz de; bir hobi sahibi olmak, keyif almak, işlerinizden arta kalan zamanlarda kafanızı boşaltmak amaçlı yaptığınız koleksiyonunuz, bir süre sonra başınızı fena halde ağrıtan, olmadık sorunlarla canınızı sıkan bir problem kaynağı haline gelebilir. Alımlarınız sorunsuz ve sizin tarafınızdan da satıcı tarafından da bağlayıcı nitelikte olmalıdır. Satıcınız, size sattığı eserle ilgili her türlü sorumluluğu alabilecek ciddiyette ve yetkinlikte olmalıdır. Siz de yaptığınız alımlarda kararlı ve sağlamcı olmalısınız. Örneğin, eski ve nadir bir el yazması kitap alıyorsanız; satıcıdan mutlaka bu alım-satımla ilgili yazılı bir belge almalı, satıştan sonra kendisi ya da üçüncü bir şahsın eser üzerinde hak iddia edemeyeceği, bu sözleşme ile imza altına alınmalıdır. Basit bir sözleşme, (kaynağı ne olursa olsun) sizi ciddi sorunlardan kurtarmak için yeterlidir. Bu nedenle koleksiyonunuza dahil ettiğiniz/edeceğiniz eserlerin nasıl alındığı çok önemlidir.


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page